Historie ústavu

Vznik druhé brněnské školy architektury je spojen s porevoluční tendencí zakládat vedle tradičních fakult architektury také odborná pracoviště při fakultách stavebních se zaměřením na architekturu. Stalo se tak díky velké poptávce o obor z řad neuspokojených, a přesto nadaných uchazečů a také přitažlivou změnou financování terciálního vzdělávání založeného na principu „per capita“. To bylo jedním z důvodů, proč vznikla Katedra architektury na Fakultě stavební ČVUT v Praze (1991), nová Fakulta architektury a umění Technické univerzity v Liberci (1994), Katedra architektúry Slovenské technické univerzity v Bratislavě (1996), Katedra architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (2003) a jako nejmladší z této řady byl v roce 2005 založen také Ústav architektury na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně.

Nové brněnské pracoviště pro výuku architektury vzniklo díky úsilí třech děkanů. Prvním byl emeritní děkan Fakulty stavební VUT v Brně doc. Ing. Ladislav Štěpánek, CSc., který jako první přišel s myšlenkou založit školu architektury, dále emeritní děkan Fakulty architektury VUT v Brně prof. Ing. arch. Alois Nový, CSc., který celý koncept výuky nového pracoviště vymyslel, a v neposlední řadě tehdejší děkan Fakulty stavební VUT v Brně prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc., který iniciátorům vyšel vstříc a nechal tvůrcům volnost v pojetí výuky, studijních programů a personálního obsazení. Dne 26. září v zimním semestru akademického roku 2005–2006 byla zahájena prezenční výuka prvních čtyřiceti posluchačů.

Strukturované studium čtyřletého bakalářského a navazujícího dvouletého magisterského stupně je doplněno o povinnou odbornou praxi studentů v architektonických ateliérech. Ústav architektury plně využívá širokého odborného zázemí velké stavební fakulty, což se odráží v kvalitním personálním zajištění odborných technických předmětů a v povinném vedení ateliérů architektonické tvorby vedoucím architektem a konzultantem z jiných pracovišť fakulty dle zaměření daného ateliéru. Studentům se pak dostává plného povědomí o důsledcích architektonického návrhu ve fázi plánové dokumentace. Čtyřleté studium programu „Architektura pozemních staveb“ vrcholí ve zpracování bakalářské práce, která rozpracovává dříve zpracované ideové architektonické studie do stupně podrobné stavebně-technické dokumentace. Navazující magisterský program „Architektura a rozvoj sídel“ je nabízen ve dvou zaměřeních – Architektura nebo Prostorové plánování. Studenti ukončují studium na Ústavu architektury pod celoročním vedením zkušeného akademického pracovníka ústavu, u kterého zpracovávají specializovaný ateliér (předdiplomní projekt) a následně i diplomovou práci, po jejímž obhájení získávají titul „inženýr architekt“.

Ústav architektury sídlí v budově E2 v areálu historické budovy Fakulty stavební na ulici Veveří. Kolektiv kmenových zaměstnanců čítá 2 neakademické a 19 akademických pracovníků v osmi ateliérech dle zaměření (obytné stavby, veřejné stavby, výrobní stavby, obnova památek, interiér a architektonický prostor, urbanismus, architektonický detail a výtvarná tvorba) a pracovištěm Teorie a dějin architektury. Ateliérová výuka je pak dále zajišťována ustáleným počtem externích pracovníků z řad projektujících brněnských architektů.

historický seznam všech pracovníků ústavu