Závěrečné práce a státní zkoušky

Bakalářská a diplomová práce

Úprava, odevzdávání a zveřejňování vysokoškolských kvalifikačních prací (VŠKP), tedy bakalářských a diplomových prací, se řídí aktuálně platnou směrnicí děkana:

 

Bakalářská práce vychází z dopracovaného stavebního projektu započatého v předmětu Komplexní projekt, který uzavírá celý cyklus bakalářského studia. Student vyhotovením bakalářské práce prokazuje znalost náležitostí stavební dokumentace včetně schopnosti řešit technické a architektonické detaily. Vzhledem k podílů konzultací pracovníků Ústavu pozemního stavitelství jsou k organizaci a obsahu vydány vedoucími ústavů společné pokyny:

Pro uspořádání výkresů a pro popisové pole bakalářské práce (stavební projekt) je nutné využít předepsanou šablonu:

Diplomová práce vychází z dopracované architektonické studie započaté v předmětu Diplomový projekt, který ověřuje kvalifikační připravenost studenta pro výkon profese i autorizaci u České komory architektů. Prokazuje schopnost budoucího absolventa aplikovat své znalosti v plné šíři vzájemných urbanistických, architektonických, i stavebně technických souvislostí a potvrzuje jeho plnohodnotné uplatnění při výkonu povolání a perspektivního vedoucího pracovníka. Vedoucím ústavu je k rozsahu zpracování diplomového projektu vydána metodika:

  • Metodika a rozsah diplomového projektu

Pro popisové pole diplomové práce je nutné využít předepsanou šablonu:

  • Úprava popisového pole diplomové práce

 

Odevzdání zavěrečných prací je pevně stanoveno v písemném zadání kvalifikační práce. Obvykle je to již tradiční pátek do 12 hodin (elektronicky do systému VUT až do půlnoci). Bakalářské a diplomové práce nelze odevzdat později!

  • Metodika archivace BP a DP

 

Státní závěrečné zkoušky

Státní závěrečná zkouška (SZZ) je oficiálním ukončením studia a skládá se ze dvou částí: ústní zkoušky a obhajoby bakalářské či diplomové práce.

Ústní zkouška v bakalářském stupni (BSP) sdružuje tři odborné okruhy. Prvním okruhem je Navrhování staveb (zahrnuje znalosti z předmětů Obytné stavby, Veřejné stavby 1, Veřejné stavby 2, Průmyslové stavby, Venkovské a zemědělské stavby, Obnova památek, Interiér a architektonický prostor). Druhým okruhem jsou Teorie a dějiny architektury (zahrnuje znalosti z předmětů Soudobá architektura, Dějiny architektury 1, Dějiny architektury 2, Dějiny architektury 3, Dějiny architektury 4, Dějiny architektury 5, Kompozice architektury „v rozšířeném poli”, Teorie a estetika). Třetím okruhem je Pozemní stavitelství a technická zařízení budov (zahrnuje znalosti z předmětů Pozemní stavitelství 1, Pozemní stavitelství 2, Pozemní stavitelství 3, Pozemní stavitelství 4, Nosné konstrukce 1, Nosné konstrukce 2, Nosné konstrukce 3, Stavební fyzika 1, Stavební fyzika 2, Technická zařízení budov a technická infrastruktura 1, Technická zařízení budov a technická infrastruktura 2).

Ústní zkouška v navazujícím stupni (NSP) sdružuje dva odborné okruhy dle specializace. Prvním společným okruhem je Profesní legislativa (zahrnuje znalosti z předmětu Právo pro architekty). Ve specializaci Architektura je druhým okruhem Technologie staveb (zahrnuje znalosti z předmětů Technologie staveb 1, Technologie staveb 2). Ve specializaci Prostorové plánování je druhým okruhem Městské inženýrství (zahrnuje znalosti z předmětů Městské inženýrství 1, Městské inženýrství 2).

Řádně ukončeným studiem se rozumí úspěšné vykonání státní závěrečné zkoušky. Každá část SZZ je hodnocena samostatně. Při hodnocení „nevyhovující“ z některé části student získává hodnocení „nevyhovující“ z celé SZZ. Neúspěšné obhajoby v obou stupních studia (BSP a NSP) lze vykonat pouze v dalším roce.